Bezpečí.
Myslíme si, že přináší „jen to dobré“.
Ano, přináší.
Jen to někdy na první pohled vypadá trošku jinak.
Tento texto píšu s napojením nejen na rodiče teens, ale hlavně na maminky – pěstounky a tatínky – pěstouny, taky na babičky a dědy, co mají svá vnoučátka v pěstounské péči.
O své expertíze na poli náhradní rodinné péče vám napíšu jindy.
Nyní chci napsat, že tvorba
- bezpečí,
- klidu,
- domova jako bezpečného místa,
- místa, kde se vyjadřují emoce,
- kde se máme rádi,
- zažíváme sounáležitost,
- jsme dost
- a nikdo nás neodsoudí za chybu…
Tak se v praxi může projevit i neočekávanými důsledky, které v pěstounské péči často vidíme. A rozhodně podobné věci vidíme i tehdy, když doma máme teens.
BEZPEČNÝ PROSTOR PRO EMOCE
Může v praxi vypadat tak, že dítě/teen po příchodů domů prostě ty emoce projevují. A jsou „úplně hrozné“, neposlouchají, nenechají nás vydechnout. Ve škole se museli krotit. A doma mohou emoce projevit.
ZKOUŠÍ, CO MÁMA A TÁTA VYDRŽÍ
„Nezavrhneš mě, když se budu chovat takto?“
„Abych ti mohla věřit, tak zkusím, kam až mohu zajít a kdy vybuchneš. A pak si povíme něco o klidu a bezpečí, haha…“
NUDA
To je další klasika, která je spojená i s tím, co zažívají rodiče teens. Prostě se chtějí bavit, mít adrenalin, zábavu a vytočit rodiče patří ke skvělé zábavné akci.
TESTUJÍ
Prostě nás děcka různě testují. Zdali je opravdu máme rádi. A jestli nám mohou věřit. Už se spálili. Mají toho hodně za sebou.
ROZBÍJÍ
Některé děti v náhradní rodinné péči opravdu až rozbíjí veškerý ten pocit bezpečí. Opět to může být strategie přežití, jak zůstat ostražití, nepolevit a nenechat se znovu nachytat.
NECHTĚJÍ
Znám i děti, co opravdu nedokáží, z našeho pohledu „nechtějí“, aby doma bylo bezpečí a klid. Nejsem si jista, jestli opravdu každé dítě dokážeme provést tím vším až k pocitu bezpečí a bezpečné vztahové vazby.
Co je za těmi neočekávanými důsledky?
Můžeme za tím vidět i strach z bezpečí, strach uvěřit.
Děti v náhradní rodinné péči obvykle nemají bezpečný attachment – bezpečnou vztahovou vazbu. Ale odtažitý, ambivalentní či desorganizovaný. A proto na bezpečí, které doma tvoříme, velmi často nereagují hned tím, že „uf, to je krásné, jsem doma, v klidu, v bezpečí, někdo mě má rád…“ Ale reagují na to jinak.
Takže bezpečí je nádherné a může přinášet výsledky, které nečekáte. Ale bez něj se neuzdravíme.
Vlastně to píšu hlavně proto, abyste porozuměli a rozuměli tomu, co se děje, věděli, že to nemáte vzdát, že to děláte správně a jste na dobré cestě, i když ty výsledky ještě nevypadají tak, jak jste si mysleli, že budou.
PODOBNOST S RODINAMI TEENS
Není to jen v tématu bezpečí. A v tématu nudím se.
Třeba i v tématu, že důsledky nefungují tak, jak předpokládáme.
O tom budu psát pro svou komunitu ve čtvrtečním tipu zdarma a pak to možná zpracuji i sem.
Do mé komunity se dostaneš přes jakýkoliv produkt zdarma.
(Pro mamky a pěstounky doporučuji Krávu na druhou. A když je u vás doma aktuální puberta, tak tady 5 nejlepších pilířů.)
V náhradní rodinné péči i v rodinách s puberťáky se nám totiž znovu ukazuje důležitost vazby, vztahu. Možná si pamatujete, že, když jste vy – dospělí byli v pubertě, tak jste si říkali:
„Nejsem já náhodou adoptovaný, adoptovaná? S nikým si nerozumím, nikomu nejsem podobná.“
A to je místo, kde se nám někdy ta puberta a dospívání spojí s náhradní rodinnou péčí.
CO MĚ TRÁPÍ
Znám spoustu nádherných pěstounek a pěstounů, úžasných lidí. Roky jsem je vzdělávala a pracovala s nimi. S láskou na ně vzpomínám.
Trápí mě, že v některých pěstounských rodinách vůbec nezvládají pubertu.
Jak přes kopírák.
Děcko začne zlobit, kouřit, chodit za školu… A to se stává i v ostatních rodinách.
Jenže…znám pěstounské rodiny, kde toto prostě nepřijímají.
Někdy děti vrací zpět. Jindy do děcáků. A někdy od nich děti utíkají.
Přeji si, aby to bylo jinak.
Pokud si máma, táta, pěstounka, pěstoun…tak chci dát vědět i to, že všechny moje kurzy jsou vhodné i pro tebe, pro vás.
S láskou Mony
Pokud myslíte, že téma klid a bezpečí je to, co potřebujete u vás doma víc, tak prozkoumejte můj článek
ZKLIDNI SEBE I SVÉ TEENS.

Další články

BEZPEČÍ A JEHO NEOČEKÁVANÉ DŮSLEDKY

JAK PRACOVAT S CHYBOU?

ZKLIDNI SEBE I SVÉ TEENS

CO ŘEKNEŠ NA VYSVĚDČENÍ?

Pro rodiče a teens v roce 2026

TRAGÉDIE VE ŠVÝCARSKU a co je za tím

JAK SOUVISÍ PEČENÍ CHLEBA S VÝCHOVOU TEENS?

CO MĚ UČÍ VÁNOCE

JAK NA TO, ABY TEENS SPOLUPRACOVALI

VYLÉTÁNÍ Z HNÍZDA

BAREVNÝ PROSTOR MEZI ANO A NE

POTÍŽE S JOY

UDĚLALAS MAXIMUM!

SPOKOJENÉ DÍTĚ SE NEPOTŘEBUJE SEBEPOŠKOZOVAT?

Když nemůžu spát …nespaní je největší bezmoc

ČERTI?

PROSBA – DĚLEJTE TO JINAK

KOLO VINY

DO OUŠEK – PODZIM 24

MOJE JEDINEČNOST

Respektovat a MÍT RESPEKT

KDYŽ RODIČ JEŠTĚ NALOŽÍ

TOXICKÉ VZTAHY

VYKŘIČÍM SVOU BOLEST DO CELÉHO SVĚTA

VŠ JSOU K NIČEMU?

RIZIKA FLOW

ODPOVĚDI NA OTÁZKY OHLEDNĚ SEBEPOŠKOZOVÁNÍ

SYNOVÉ A MÁMY

DIVNÁ, DIVNEJ

BLAHODÁRNÉ NICNEDĚLÁNÍ
Kdo jsem?
Jmenuji se Monika Čuhelová.
Jsem psycholožka.
Expertka na duševní zdraví teenagerů a jejich rodičů.
Jsem také lektorka, průvodkyně councilových kruhů, mentorka.
Naslouchám, hledám souvislosti, propojuji teorii a praxi, tělo, emoce i rozum.
Vše s cílem na rovnováhu - EQUILIBRIO.
Více se o mně dozvíte v mém příběhu.
A také se vzdělávám, spolupracuji, čtu, učím a rozvíjím.
Ve svém životě i práci.

