BEZPEČÍ A JEHO NEOČEKÁVANÉ DŮSLEDKY

Bezpečí.

Myslíme si, že přináší „jen to dobré“.

Ano, přináší.

Jen to někdy na první pohled vypadá trošku jinak.

 

Tento texto píšu s napojením nejen na rodiče teens, ale hlavně na maminky – pěstounky a tatínky – pěstouny, taky na babičky a dědy, co mají svá vnoučátka v pěstounské péči. 

O své expertíze na poli náhradní rodinné péče vám napíšu jindy.

Nyní chci napsat, že tvorba

  • bezpečí,
  • klidu,
  • domova jako bezpečného místa,
  • místa, kde se vyjadřují emoce,
  • kde se máme rádi,
  • zažíváme sounáležitost,
  • jsme dost
  • a nikdo nás neodsoudí za chybu…

Tak se v praxi může projevit i neočekávanými důsledky, které v pěstounské péči často vidíme. A rozhodně podobné věci vidíme i tehdy, když doma máme teens.

BEZPEČNÝ PROSTOR PRO EMOCE

Může v praxi vypadat tak, že dítě/teen po příchodů domů prostě ty emoce projevují. A jsou „úplně hrozné“,  neposlouchají, nenechají nás vydechnout. Ve škole se museli krotit. A doma mohou emoce projevit.

ZKOUŠÍ, CO MÁMA A TÁTA VYDRŽÍ

„Nezavrhneš mě, když se budu chovat takto?“

„Abych ti mohla věřit, tak zkusím, kam až mohu zajít a kdy vybuchneš. A pak si povíme něco o klidu a bezpečí, haha…“

 

NUDA

To je další klasika, která je spojená i s tím, co zažívají rodiče teens. Prostě se chtějí bavit, mít adrenalin, zábavu a vytočit rodiče patří ke skvělé zábavné akci.

TESTUJÍ

Prostě nás děcka různě testují. Zdali je opravdu máme rádi. A jestli nám mohou věřit. Už se spálili. Mají toho hodně za sebou.

ROZBÍJÍ

Některé děti v náhradní rodinné péči opravdu až rozbíjí veškerý ten pocit bezpečí. Opět to může být strategie přežití, jak zůstat ostražití, nepolevit a nenechat se znovu nachytat.

NECHTĚJÍ

Znám i děti, co opravdu nedokáží, z našeho pohledu „nechtějí“, aby doma bylo bezpečí a klid. Nejsem si jista, jestli opravdu každé dítě dokážeme provést tím vším až k pocitu bezpečí a bezpečné vztahové vazby.

Co je za těmi neočekávanými důsledky? 

Můžeme za tím vidět i strach z bezpečí, strach uvěřit.

Děti v náhradní rodinné péči obvykle nemají bezpečný attachment – bezpečnou vztahovou vazbu. Ale odtažitý, ambivalentní či desorganizovaný. A proto na bezpečí, které doma tvoříme, velmi často nereagují hned tím, že „uf, to je krásné, jsem doma, v klidu, v bezpečí, někdo mě má rád…“ Ale reagují na to jinak.

Takže bezpečí je nádherné a může přinášet výsledky, které nečekáte. Ale bez něj se neuzdravíme.

 

Vlastně to píšu hlavně proto, abyste porozuměli a rozuměli tomu, co se děje, věděli, že to nemáte vzdát, že to děláte správně a jste na dobré cestě, i když ty výsledky ještě nevypadají tak, jak jste si mysleli, že budou. 

 

PODOBNOST S RODINAMI TEENS 

Není to jen v tématu bezpečí. A v tématu nudím se.

Třeba i v tématu, že důsledky nefungují tak, jak předpokládáme.

O tom budu psát pro svou komunitu ve čtvrtečním tipu zdarma a pak to možná zpracuji i sem.

Do mé komunity se dostaneš přes jakýkoliv produkt zdarma.

(Pro mamky a pěstounky doporučuji Krávu na druhou. A když je u vás doma aktuální puberta, tak tady 5 nejlepších pilířů.)

V náhradní rodinné péči i v rodinách s puberťáky se nám totiž znovu ukazuje důležitost vazby, vztahu. Možná si pamatujete, že, když jste vy – dospělí byli v pubertě, tak jste si říkali:

„Nejsem já náhodou adoptovaný, adoptovaná? S nikým si nerozumím, nikomu nejsem podobná.“

A to je místo, kde se nám někdy ta puberta a dospívání spojí s náhradní rodinnou péčí.

CO MĚ TRÁPÍ

Znám spoustu nádherných pěstounek a pěstounů, úžasných lidí. Roky jsem je vzdělávala a pracovala s nimi. S láskou na ně vzpomínám.

Trápí mě, že v některých pěstounských rodinách vůbec nezvládají pubertu.

Jak přes kopírák.

Děcko začne zlobit, kouřit, chodit za školu… A to se stává i v ostatních rodinách.

Jenže…znám pěstounské rodiny, kde toto prostě nepřijímají.

Někdy děti vrací zpět. Jindy do děcáků. A někdy od nich děti utíkají.

 

Přeji si, aby to bylo jinak.

Pokud si máma, táta, pěstounka, pěstoun…tak chci dát vědět i to, že všechny moje kurzy jsou vhodné i pro tebe, pro vás.

S láskou Mony

Pokud myslíte, že téma klid a bezpečí je to, co potřebujete u vás doma víc, tak prozkoumejte můj článek

ZKLIDNI SEBE I SVÉ TEENS.

Kdo jsem?

Jmenuji se Monika Čuhelová. 
Jsem psycholožka. 
Expertka na duševní zdraví teenagerů a jejich rodičů. 
Jsem také lektorka, průvodkyně councilových kruhů, mentorka. 
Naslouchám, hledám souvislosti, propojuji teorii a praxi, tělo, emoce i rozum.
Vše s cílem na rovnováhu - EQUILIBRIO. 
Více se o mně dozvíte v mém příběhu
A také se vzdělávám, spolupracuji, čtu, učím a rozvíjím. 
Ve svém životě i práci.

moje služby
Image

Inspirace z mé psychologické praxe

.