LETNÍ ČAS S TEENS

Hurá!!!

Jsou tady prázdniny.

Vyplňujeme veliké prázdno. Z toho se až hlava může zatočit a může nás to vést k tomu, že vše přecpeme, abychom prázdno vyplnili. Tisíce aktivit a co z toho?

NUDA

Nuda a nicnedělání, lenost a flákání se a odpočívání. Pro mnoho teens jsou to slova, která v nich vzbuzují výčitky svědomí, a která nemají rádi. Znám teens, co si neodpočinou, co mají i prázdniny vytížené tak, že jejich nervová soustava je napnutá k prasknutí. Že jsou vlastně ve stresu i o prázdninách.

Doporučuji je! Ať mozek může zahálet. Pomáhá nám to v naší kreativitě. V zastavení se a kouknutí se na to, co vlastně chceme, kdo jsme. Zkusit to na chvíli bez plánů. Jen takové to nicnedělání, kdy není plán a ten den se něčím naplní sám.

Ne, určitě nemám na mysli, že ho naplní/me na sociálních sítích. Mnohem vyšší level je, když se odpojíme. Odpojíme a naplníme dny, den, naprosto off-line. Hmm… To je pro teens veliká výzva! Zkusíte?

HLUBOKÉ VZTAHY

Namísto dělání a vyplňování prázdna zkuste spíš tvořit vztahy. Jak to bude a čím to bude? Čím se to děje, že ten vztah existuje a je hlubokej a dobrej…přestože na povrchu klidně dochází ke konfliktům, které k období dospívání patří? Je to o to společně NĚCO. Mluvit, chodit, sdílet, hrát, hrát si, plavat, výletovat? Čím ty vztahy tvoříme?

DOMÁCÍ PRÁCE

Když rodič chodí do práce, tak ten zdravý model opravdu nevypadá tak, že dítě se probudí, když se rodič vrací a čeká, že bude uklizeno a navařeno. Jasan, nebude se jim líbit, že mají něco dělat. A moc dobrý bude, když něco dělat budou.

K prázndinám patří i mrčení, to, že se nechce na výlety, překvapení, že „vy toho tolik pro ně děláte a oni to neocení“, držení hranic, když nepřicházejí domů tehdy, kdy jste se domluvili, spousta emocí a padání důsledků.

Pokud máte zraněné děti, které se zavírají doma, nemají kamarády, jsou stále jen za zataženými závěsy, sebepoškozují se… tak se dívejte…

Změnilo se něco o prázdninách, když odpadl školní stres? Nebo je to stejné? Pokud ano, pracujte s tím, samo se to obvykle nevypaří. Klidně mi dejte vědět, můžeme se na to podívat spolu. Nebo se přihlaste do mých on-line kurzů.

Zkuste se podívat na to, jak můžete být toto léto pro vaše děti tím dost dobrým rodičem.

A já vám fandím.

Mony

Kdo jsem?

Jmenuji se Monika Čuhelová. 
Jsem psycholožka. 
Expertka na duševní zdraví teenagerů a jejich rodičů. 
Jsem také lektorka, průvodkyně councilových kruhů, mentorka. 
Naslouchám, hledám souvislosti, propojuji teorii a praxi, tělo, emoce i rozum.
Vše s cílem na rovnováhu - EQUILIBRIO. 
Více se o mně dozvíte v mém příběhu
A také se vzdělávám, spolupracuji, čtu, učím a rozvíjím. 
Ve svém životě i práci.

moje služby
Image