TOXICKÉ VZTAHY

Řešíme vztahy.

Na kurzech.

Na individuálních konzultacích. S dospělými, teens, dětmi.

Vztahy se zabývám na terapiích. Všechny ty vzorce, jak reagujeme, jaké máme tendence…

 

Často o nich i píšu, v Heroine jste si mohli v listopadu 22  přečíst o toxických lidech v zaměstnání.

Ty jo, četlo ho 72 000 lidí (pokud ten plamínek znamená přečtení).

Zpočátku mě velmi překvapily komentáře (v současné době je článek již jen v placené verzi a komentáře jsou asi odstraněny).

Komentáře byly třeba o tom, že psycholožka, která radí lidem z toxických vztahů odejít, snad nemůže existovat. Nebo o tom, že někoho šikana na pracovišti dostala na psychiatrii.

Prostě vztahy…

Až vám bude úzko z toxických lidí u vás v práci, tak si řekněte, že se rozhodně máte lépe než naši děti a teenageři. Protože, pokud oni mají toxického spolužáka, učitele, toxickou spolužačku či učitelku nebo prostě celkově toxické prostředí ve škole, tak se z toho jen tak nedostanou. My můžeme. Je to někdy složitější, ale ne tak složité jako v jejich systémech.

DĚTI A TEENS TO MAJÍ SLOŽITĚJŠÍ

Děcka a jejich kamarádi. Znáte? Řeší to s vámi doma? Jak se kdo choval, co dělala, že si s tím nevědí rady…

Ka a neka. Chování některých děcek. Někdy opravdu zlé chování. Šikanu…

O šikaně jsem vám psala, doporučuji přečíst. 

V rámci vztahů vašich dětí doporučuji jasně hovořit o tom, že některé chování opravdu v pořádku není. Jasně, zřetelně a nahlas.

Probírejte strategie, co s tím. Jedna za naprosto legitimních je ODCHOD.

 

Teď něco k nám, dospělým. Využijete i pro děti a teens.

Toxická kolegyně? Toxický kolega? A co my s tím?

V práci trávíme velkou část svého života. Chceme se tam mít dobře a chceme mít možnost dělat dobře svou práci. A samozřejmě, pokud jsou tam dobré mezilidské vztahy a zažíváme pocit sounáležitosti, je to veliký benefit.

Není tomu tak, pokud musíme spolupracovat s toxickým člověkem.

 

Toxický člověk?

„Toxický člověk je ten, jehož jednání má na život druhých dlouhodobě negativní efekt, škodí jim a jejich duševní pohodě. Nemusí to být jen milostný partner, ačkoliv u toho se to nejvíc nabízí. Může to být rodič, sourozenec, kamarád, kolega.“  Zdroj

Pro mě je to termín, který přebírám ze slovníku teenagerů. Ti často říkají „ona je úplně toxic“ nebo „já jsem dnes toxic“. Populárnější slovo, dle mě však trefuje do černého.  Člověk, co zamoří vzduch, otráví ho, dostane se vám pod kůži a ani nevíte, jak. Odcházíte z práce, a i doma vám zůstává vězet v hlavě. Nechcete ho tam, stále dokola nad ním přemýšlíte. Co řekla, jak to myslel, čím se vás zase dotkla, jak vás zranil. Není vám z toho dobře.

Na  tomto webu popisují jako toxického toho, kdo dokáže pořádně otrávit své okolí, šíří kolem sebe negativní náladu, nemyslí to s námi dobře a jeho chování je často motivováno zlým úmyslem – poškodit, zranit, ublížit, znepříjemnit, pomluvit, vyvést z rovnováhy.

Má osobní zkušenost

Jako psycholožka na volné noze pracuji v různých týmech a setkávám se s mnoha lidmi. Zároveň vedu týmové supervize a byla jsem deset let ředitelkou. Takže ano, zkušenost s toxickými kolegyněmi a kolegy mám prožitou. A přesto, že poměrně bděle pracuji na svém duševním zdraví a trénuju psychickou odolnost, i mně se dostanou pod kůži. Jako třeba kolegyně Hela.

Hela byla několik let mou kolegyní v práci, kde jsem byla psycholožkou několik dní v měsíci. Neviděla jsem ji každý den, o to větší překvapení mi přinášela. Jednou bylo vše sluncem zalité, kvalitní spolupráce, profesionální přístup. Jindy se zmítala ve vlastních problémech a sdělovala mi své intimní záležitosti. Další den mě nařkla, že se jí se mnou opravdu velmi špatně spolupracuje. Pak mi řekla, že jsem její opravdová přítelkyně. Následně šla za ředitelem, že potřebuje pomoc, protože spolupráce se mnou není možná. Jindy mi napsala mail, že ona má hrozně moc práce, a proto mi předává některé úkoly. Jednou bylo vše v pořádku, podruhé naprosto špatně. Zapojila samozřejmě i kolegy a kolegyně, kterým to vše líčila.

Zmatek, nekonzistentnost, hra na city, útoky, pomluvy. Bezmoc a nejistota. Jedno léto jsem pracovala na zahradě a zjistila jsem, že celou dobu mám v hlavě jen Helu. Řekla jsem si, že takto prostě ne, že s tímto toxickým člověkem nechci ztrácet ani čas ani energii.  Začala jsem s tím pracovat. A druhé léto jsem pracovala na zahradě a zjistila jsem, že v hlavě mám opět Helu. Nastal čas odejít.

 

Znaky toxických lidí

Podle čeho je můžeme poznat? Jejich chování je nevyzpytatelné, horská dráha. Jeden den jste jejich nejlepší přátelé a nepostradatelné spolupracovnice. Druhý den jsou nešťastní, nemluví s vámi nebo se chovají arogantně a nepřátelsky. Pokud si věci vztahujete na sebe, a kdo to nedělá, tak začnete přemýšlet, co jste pokazili, udělali, začnete hledat chybu ve vás.

Zdatně manipulují, vzbuzují ve vás pocity viny, hrají na city. I otázka „Co jsi dnes udělala?“ může vyznít jako výtka. Když mají špatnou náladu, ptají se vás, co vám dnes je, že máte špatnou náladu. Své pocity připisují vám, projekce.

(volně přeloženo)

Citově vydírají, zveličují, vytýkají chyby formou hodnocení vaší osoby. Často jednají dřív, než jim dokážete situaci vysvětlit. Překrucují realitu, shazují na vás zodpovědnost, oni sami za nic nemohou. Nedaří se nám na ně přestat myslet, vzbuzují v nás silné negativní emoce. Překračují naše hranice. Chovají se nepředvídatelně a iracionálně.

Lehká pomůcka pro rozpoznání toxického kolegy, toxické kolegyně? Již několikrát se vám dostali do hlavy, vyvolali tam spoustu imaginárních rozhovorů a necítíte se příjemně ani v jejich přítomnosti ani s myšlenkami na ně. Zamořený vzduch.

Co můžete udělat?

 

  1. Odejít

Zde se věnujeme práci, takže si můžeme dovolit rychlý řez. Uvádím jej jako první možnost, je to nejrychlejší. Obzvlášť pokud je toxicita spojena s nerovnováhou moci, tak lépe asi nebude. Ano, není to snadné, na váze odejít či zůstat je mnoho faktorů. Važte. Ona je to sice „jenom práce“, ale toxické lidi si neseme obvykle domů.

Pomáhá:

  • mít sami sebe na prvním místě
  • dívat se na situace, zda mi ještě prospívají nebo již škodí
  • vědět, že vaše duševní zdraví je důležitější než vaše práce
  • jsem nahraditelný a oni se beze mne obejdou
  • moje rodina potřebuje, abych byla zdravá, abych se měl se dobře

Já jsem kdysi pracovala na jedné velmi toxické škole. Dodnes, když si na to vzpomenu, si říkám, jak jsem tam mohla ROK vydržet. Stále jsem nad ní přemýšlela, nad vztahy mezi lidmi, neprofesionálním řízením paní ředitelky, atmosférou totality. Ano, vydržela jsem tam kvůli dětem, pro něž jsem tam byla. Ne, už bych to nikdy neopakovala a doufám, že příště odejdu z podobné situace ihned.                                                                                                                                                                                                                             

  1. Změny na pracovišti

Neodcházíte?   Nemůžete odejít? Hledejte, jak situaci řešit přímo v práci. Je to o hledání sféry vlivu.

Sféru vlivu hledáme, když se cítíme bezmocní. Něco se děje a já to nemohu ovlivnit. Zdánlivě. Vždycky jsou možnosti, vždycky nějaký vliv mít můžete.

  • Upravte komunikaci – jasné „já-výroky“, „potřebovala bych“
  • Omezte komunikaci na profesionální úroveň
  • Naučte se metodu „mrtvý pohled“ – dívám se na tebe a nechávám to po sobě stékat (převzato od teenagerů)
  • Jasné ANO člověku, NE chování. Nebuďte toxičtí, nepomlouvejte, jen jasně mluvte o tom, co potřebujete jinak a co vám vadí.
  • Hledejte, zda vám někdo nemůže pomoci. Třeba váš šéf, nadřízená.
  • Můžete nějak minimalizovat styk s danou osobou?
  • Pracujte na svých hranicích v práci
  • Hlídejte si, ať mu znovu a znovu tzv. „neskáčete na špek“. Kolikrát se musíte spálit?                       
  1. Pracovat sama, sám na sobě

Tedy věnovat pozornost osobnímu rozvoji, práci na sobě, na svých emocích a prožívání dané situace.

  • Zkuste si porozumět. „Co mi tento člověk ukazuje o mně samotné?“ „Proč mi toto chování tak vadí?“ „Mohu udělat něco proto, aby mě to netrápilo?“
  • Meditace, mindfulness, duševní hygiena
  • K mým nejúčinnějším patří věta, kterou si říkám v situaci, kdy už jsem vyčerpala všechny možnosti, nic se nezměnilo a já mám stále tendenci se trápit. V té chvíli, okamžitě, jakmile se opět objeví myšlenka, která se k dané situaci vztahuje, si řeknu: „Nech to plynout.“ A znovu a znovu, dokola a dokola. S veškerou laskavostí k sobě samé.

 

  1. K čemu mi ten člověk slouží?

To je takový můj objev ze situací, které mi popisují klienti. Že ten toxický člověk na pracovišti může mít nějakou funkci. Například – už dlouho víme, že máme změnit práci. Ale, nemůžeme se rozhoupat. Přemlouvají nás, ať zůstaneme. Obáváme se změny.  Proto si tam vlastně hýčkáme toho toxického kolegu, protože víme, že on, ona mohou být tím legitimním důvodem, proč jednou odejdeme. Takové naše alibi. Stojí za to?

 

 

Otázky, na které ještě neznám odpověď

Často přemýšlím nad tím, zda toxický člověk může být toxickým jen pro někoho jiného určitého, třeba pro mne. A pro ostatní je úplně netoxický. Zatím mě mé zkoumání těchto jevů vede spíš k tomu, že jsou toxičtí obecně.

Druhou mou otázkou je, zda jako ředitelka mohu předem poznat, že do týmu přijímám toxického člověka. Podle čeho? Všechny ty rysy, o kterých mluvím, jsou rozpoznatelné až po delší době. A oni často bývají skvělými zaměstnanci, zaměstnankyněmi, co se odvedené práce týče. Jedním z ukazatelů pro mne je, že tito lidé nikdy nepřevezmou zodpovědnost za to, co se děje a hledají spíš viníka a příčinu v externím světě. Tj. „nemohu za to, protože šéf…“, „za vše mohou ony“. I to je pro mne při výběrovém řízení náročné poznat. Ale určité vodítko pro otázky, které klademe, nám to může poskytnout.

Třetí otázka je zaměřena na rozdílné řešení této situace z pohledu mužů a žen. V rámci vedení rozhovorů na otázku „Co dělat, když mám toxickou kolegyni“, mi muži vždy odpovídali „okamžitě odejdi“ a „toxického člověka se nezbavíš, nedávej mu místo ve svém životě“. Ženy odpovídaly „podívej se na to, co to vypovídá o tobě = projekce“, „hledej možnosti, jak pracovat sama se sebou“ a jen minimum z nich volilo ráznou cestu odchodu.

Na vaše vztahy se můžete podívat na kurzu Zdravé vztahy. S mou podporou probíhá v květnu. V rámci vašeho samostudia se do prozkoumání vašich vztahů a vzorců můžete pustit ihned. Samozřejmě, že se zaměřujeme i na vztahy teens. 

Krásné dny a kéž by bez toxických lidí.

Mony

 

 

 

TOXICKY LIDI

Kdo jsem?

Jmenuji se Monika Čuhelová. 
Jsem psycholožka. 
Expertka na duševní zdraví teenagerů a jejich rodičů. 
Jsem také lektorka, průvodkyně councilových kruhů, mentorka. 
Naslouchám, hledám souvislosti, propojuji teorii a praxi, tělo, emoce i rozum.
Vše s cílem na rovnováhu - EQUILIBRIO. 
Více se o mně dozvíte v mém příběhu
A také se vzdělávám, spolupracuji, čtu, učím a rozvíjím. 
Ve svém životě i práci.

moje služby
Image